„Zajęcia dodatkowe przedszkolaków”

Wśród rodziców panuje przekonanie, że aby dziecko osiągnęło sukces w wieku dorosłym musi być od najmłodszych lat stymulowane,

Rodzice coraz częściej zapisują dziecko na zajęcia dodatkowe. Czy jednak te zajęcia zawsze mają dobry wpływ na naszego malucha? Czy dziecko nie jest zbyt zmęczone ciągłym „programowaniem” mu czasu?

Uczestnictwo w zbyt wielu dodatkowych zajęciach może doprowadzić do sytuacji, w której dziecko dostanie za dużo bodźców. To z kolei może prowadzić  do chaosu, co zmniejsza poczucie bezpieczeństwa, ponieważ dziecko skupia się mocno na swoich emocjach: lękach lub nadmiernym pobudzeniu.  Może się więc okazać, że zajęcia dodatkowe zamiast wspierać rozwój to go blokują.

Rozwój dziecka jest stymulowany już od urodzenia: mata edukacyjna, grające zabawki, komputer, tablet itp. Zbyt duża ilość wrażeń może spowodować, że układ nerwowy przedszkolaka nie poradzi sobie z nimi, gdyż mózg nie ma czasu, aby spokojnie przeanalizować dostarczane mu informacje. Dziecko prawie się nie nudzie ale tez nie odpoczywa.

Ciągłe przebywanie w takim stanie może powodować różnorodne zmiany w zachowaniu dziecka: wycofanie. Lęk, niepokój, szukanie ciszy albo też nadruchliwość, agresję.

Warto więc zwrócić uwagę na to, że dziecko dla prawidłowego rozwoju potrzebuje nie tylko stymulacji funkcji poznawczych, ale przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, które gwarantują mu rodzice. Bycie  z dzieckiem, słuchanie tego co ma do powiedzenia jest o wiele ważniejsze niż niejedne zajęcia dodatkowe.

W wieku przedszkolnym podstawowym narzędziem rozwoju jest swobodna zabawa w grupie. Dajmy więc dziecku możliwość takiej zabawy, a jeśli wybieramy dla niego zajęcia dodatkowe, dopasujmy je do wieku, predyspozycji i zainteresowań dziecka. Wybierajmy te zajęcia, które są prowadzone w formie zabawy, które wzmacniają kreatywność, zachęcają do własnego działania.

  Opracowała: Urszula Aszlar

Na podstawie artykułu „Za dużo na małej głowie…dziecko przestymulowane w przedszkolu”
Wychowanie w Przedszkolu 2014

Share